RT9069-33GX5
Mfr.Part #
RT9069-33GX5
Datasheet
RT9069-33GX5
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT89-5
Stock
327
Control Features :
Enable
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
3.5 µA
Current - Supply (Max) :
5 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
SOT-89-5/6
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :
SOT-89-5
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.36V @ 10mA